Heategevuslik laste silma- ja kuulmiskontroll Saku vallas

Heategevuslik laste silma- ja kuulmiskontroll Saku vallas

06.05.2025

Aprillis korraldasime koostöös Saku Lions klubiga Saku valla haridusasutustes laste silma- ja kuulmiskontrolle. Kontrolle viisid läbi Confido optometrist Hanna-Maria Vanaküla ning töötervishoiu valdkonna õde Kaireen Käen. Kontrollide eesmärk oli anda vanematele ja õpetajatele ülevaade laste nägemise ja kuulmise seisukorrast ning tuvastada varakult võimalikud probleemid, enne kui need hakkavad mõjutama lapse igapäevaelu ja õpivõimet.

Nägemiskontrolli läbis 367 last, kellest 161 olid koolieelikuid. Kolmel koolieelikul olid juba prillid, kuid märksa olulisem oli asjaolu, et 22 last suunati täiendavatele uuringutele silmaarsti juurde. Mõnel juhul viitasid tulemused võimalikule värvipimedusele või silmapõhjade täiendava uurimise vajadusele. Kahel lapsel tuvastati värvipimedus. Viiele lapsele anti soovitus tulla uuesti kontrolli järgmisel aastal – peamised põhjused olid kuivad silmad, allergiad või optometristi kahtlus nägemishäirele, mida sel hetkel ei saanud veel kindlalt diagnoosida.

Confido optometrist Hanna-Maria Vanaküla rõhutab, et laste silmanägemise kontrollimine on äärmiselt oluline. „Laste nägemishäired võivad jääda märkamatuks, kuna laps ise ei pruugi aru saada, et midagi on valesti. Näiteks ei oska ta öelda, et tahvlilt lugemine on raske, sest tema jaoks on see „normaalne“. Just seetõttu on regulaarne kontroll nii tähtis – me saame märgata muutusi enne, kui need hakkavad mõjutama õppimist või üldist enesetunnet. Sageli on esimene viide probleemile hoopis see, et laps väsib kiiresti või kaebab peavalu üle,“ selgitab Vanaküla.

Koolilaste laste seas viidi läbi 175 nägemiskontrolli. Hanna-Maria Vanaküla sõnul hakkavad nägemisprobleemid avalduma sageli just koolieas, kuna lugemist, kirjutamist ja ekraanide vaatamist on märgatavalt rohkem kui varem. Kontrollitud õpilastest 21 kandis juba prille ning 20 suunati edasi silmaarstile põhjalikumaks pupillilaiendusega kontrolliks enne uue kooliaasta algust. Üks laps ei läbinud stereoskoopilise nägemise testi, mis viitab mõlema silma koostöö probleemile ehk nõrgale ruumilisele nägemisele. Mitmele koolilapsele anti soovitus tulla aasta pärast tagasi, eelkõige juhul, kui kontrolli käigus ilmnes nägemise ebakindlus või esinesid vaevused, mis viitasid silmakuivusele või allergiale.

Lisaks silmakontrollidele viidi Kurtna kooli 8. klasside seas katseprojektina läbi kuulmiskontroll, milles osales 31 õpilast. Kuulmislangus tuvastati viiel õpilasel kõnetsoonis, mis viitab, et kuulmiskahjustus ei ole tõenäoliselt seotud kõrvaklappide kasutamisega, vaid esmane kahtlus langeb pigem kuulmekäigu puhtusele. Need õpilased suunati edasiseks kontrolliks perearsti vastuvõtule ja kordusaudiomeetriale.
Laitmatu kuulamine oli hinnanguliselt umbes viiel õpilasel. Ülejäänute kuulmistulemused jäid nn „hallile alale“ – kuulmine oli hetkel küll normi piires, kuid pikaajaline kuulmiskoormus võib aja jooksul viia kuulmisprobleemide kujunemiseni.
Kontrollist võib järeldada, et kuulmiskontrollid on vajalikud juba noores eas, kuna kuulmisprobleeme võib esineda ka varakult. Samas oli valim liiga väike, seepärast ei saa üldistada tulemusi laiemale õpilaspopulatsioonile.

Kontrollide käigus avastati mitmeid varjatud probleeme, millele sai õigel ajal tähelepanu pöörata. See näitab selgelt, kui oluline on pakkuda lastele regulaarseid tervisekontrolle – mitte ainult hambaarstil käies või vaktsineerimisel, vaid ka nägemise ja kuulmise osas.

Suur tänu Confido Terviselahenduse meeskonnale, Saku Lions klubile ning spetsialistidele Hanna-Maria Vanakülale ja Kaireen Käenile, kelle töö aitas muuta sadade laste kevade veidi selgemaks ja kuuldavamaks.