28.03.2025
„Tervisekindlustus ei ole enam pelgalt haiguste raviks tehtav kulutus, vaid nutikas investeering töötajate heaolusse ja ettevõtte tootlikkusse. Üha enam tööandjaid mõistab, et tervise edendamine algab ennetusest, mitte siis, kui probleemid juba ilmnevad,“ ütleb Confido Terviselahenduse tootejuht Liis Ader.
Just seepärast on tööandja tervisekindlustus muutumas üha populaarsemaks – see loob parema töökeskkonna, toetab töötajate pikaajalist heaolu ja suurendab ettevõtte konkurentsivõimet.
Terviseprobleeme ennetada on oluliselt odavam ja tulemuslikum kui tegelda haiguste tagajärgedega. Confido töötervishoiu keskuse juhi ja töötervishoiuarsti dr Evelin Ilvese sõnul on töötaja tervis ainus garantii, et tööprotsessid toimiksid sujuvalt ning ettevõtte eesmärgid oleksid täidetavad. „Seetõttu on eriti oluline avastada kõik probleemid võimalikult varakult, mil need töötaja töövõimet või ettevõtte suutlikkust veel ei mõjuta ning on n-ö tagasipööratavas staadiumis,“ rõhutab dr Ilves.
Selle väitega nõustub ka Baltic Restaurantsi personalijuht Kai Reigo, kelle sõnul on ennetus hea tervise võti. „Regulaarne tervisekontroll ja ravi aitavad ennetada raskeid tervisemuresid.“ Ta lisab, et tervisekindlustuse pakkumine hüvena aitab töötajatel säilitada oma elukvaliteeti: „Kui on antud võimalus kiirelt ja soodsalt oma tervist kontrollida, tekib sellest regulaarne harjumus.“
Terviselahenduse tootejuhti Liis Aderi sõnul näitab ka tervisekindlustuse kasutamise statistika, et ennetamisega tegeletakse järjest enam. „Kõige populaarsemate teenuste hulka kuulub hambaravi. Õigeaegne hambaravi aitab vältida raskemaid suuprobleeme, mis võivad mõjutada nii üldist tervist kui ka töövõimet. Samuti on nõutud ambulatoorne ravi, sealhulgas eriarstide vastuvõtud ning ennetavad tervisekontrollid, millega saab varakult tuvastada terviseriske,“ selgitab Ader.
„Me kogume töötades pensioniks raha, mida osaliseks maksab riigile meie eest tööandja. Kuid miks mitte koguda samal põhimõttel ka tervelt elatud aastaid? Tööandja tervisekindlustus on investeering pikaajalisse heaolusse,“ arutleb Ader.
Eestis on tööandjal võimalik panustada maksuvabalt töötaja tervisesse kuni 400 eurot aastas, see annab ettevõtetele paindlikkuse pakkuda tervisetoetusi ilma täiendava maksukoormuseta.
2024. aastal kasvas tööandja ravikindlustuse sõlminud ettevõtete arv 11% ning kindlustatud töötajate arv suurenes 9% võrreldes eelneva aastaga. See näitab selgelt, et aina rohkem ettevõtteid mõistab tervisekindlustuse väärtust.
Kai Reigo sõnul ei tohiks tervise eest hoolitsemine olla mitte luksus, vaid igapäevane võimalus. „Meie organisatsiooni jaoks on tervisekindlustus hüvena väga olulisel kohal, sest töötajate tervise eest hoolitsemine mõjutab otseselt nende töövõimet ja rahulolu. Tervisekindlustusega saame pakkuda töötajale võimalust hoida oma tervist iga päev, mitte pöörduda arsti juurde alles viimases hädas või siis, kui enam muudmoodi ei saa,“ selgitab Reigo.
Ta lisab, et tervisekindlustus aitab vähendada ka pikki haigusperioode, mil töötaja on sunnitud töölt eemal viibima. Samuti vähendab tervisekindlustus töötajate stressitaset, mis on sageli seotud haiguste või õnnetustega kaasnevate ravikuludega või pikkade järjekordadega perearsti vastuvõtule.
Praegune investeering tervisesse võib tagada, et inimene säilitab oma elujõu ja aktiivsuse ka pensionieas. Selle asemel, et hakata alles pensionil olles tervisemuresid lahendama, on targem vältida neid juba noorest east alates.
Ent tervisekindlustus ei ole vaid hüve, millest lõigata kasu alles aastakümnete pärast, vaid see annab positiivse panuse töökultuuri juba kohe. „Tööandjal on võimalus ja vastutus kujundada tervislik töökultuur. Oma tööst rõõmu tundmine aitab muuta igapäevase töötegemise nauditavaks ja tähendusrikkaks,“ ütleb dr Ilves. Ta lisab, et see ei piirdu pelgalt rõõmsa meeleoluga, vaid töötajate väärtustamine on tegelikult oluline tegur, mis mõjutab positiivselt nende töövõimet, loovust ja üldist heaolu töökohal.
„Kuna inimene veedab suure osa oma elust tööl, on töökeskkonnal märkimisväärne mõju nii töötajate vaimsele kui ka füüsilisele heaolule. Oluline motivaator võib olla ka tööandja panus töötajate tervise ja heaolu edendamisse, pakkudes tervisekindlustust ning juurdepääsu tervise- ja heaoluprogrammidele,“ ütleb dr Ilves.
Auto 100 personalijuhi Katrin Tuikeni sõnul ei ole tervisekindlustus ainult rahaline hüve, vaid see peegeldab ka tööandja väärtusi ja ettevõtte töökultuuri. „Meile on oluline, et töötajad tunneksid, et neid toetatakse ja nende vajadustega arvestatakse,” ütleb Tuiken. Tema sõnul on tervisekindlustuse pakkumine kindlasti oluline konkurentsieelis tööturul, kuna aitab hoida oma töötajaid ja muidugi kujundab ka tööandja mainet.
Eraravikindlustus on suurepärane lisaväärtus riiklikule ravikindlustusele. Katrin Tuikeni sõnul peavad töötajad tervisekindlustust oluliseks teguriks. „See annab töötajatele kindlustunde, et kiire arstiabi on vajadusel kättesaadav. Samuti tajutakse seda kui tööandja hoolivuse märki, mis näitab panustamist töötajate tervise ja heaolu hoidmisesse,” kommenteerib Tuiken.
Maailm muutub ja töötajate ootused tööandjatele kasvavad. „Tervisekindlustus pole enam luksus, vaid oluline osa moodsast töökeskkonnast. Kui varem peeti tervisekindlustust lihtsalt kuluks, siis nüüdseks on selge, et see on tegelikult võimas strateegiline tööriist, mis aitab luua tervemat ja õnnelikumat ühiskonda,“ ütleb Liis Ader.
Praegu tehtud otsus panustada tervisesse võib tagada töötajale rohkem tervena elatud aastaid ning tööandjale edukama ja produktiivsema ettevõtte. Küsimus pole enam selles, kas investeerida tervisesse, vaid selles, kuidas teha seda nii, et see tooks maksimaalselt kasu kõigile.
Confido Terviselahendus on Eesti suurim tööandja ravikindlustus. Meie teenuseid kasutab üle 580 ettevõtte, pakkudes kindlustunnet ja tervisekaitset enam kui 30 100 töötajale.
𝘏𝘢𝘮𝘣𝘢𝘳𝘢𝘷𝘪 𝘬𝘪𝘯𝘥𝘭𝘶𝘴𝘵𝘶𝘴𝘬𝘢𝘪𝘵𝘴𝘦 𝘳𝘢𝘢𝘮𝘦𝘴 𝘩ü𝘷𝘪𝘵𝘢𝘵𝘢𝘬𝘴𝘦 𝘩𝘢𝘮𝘣𝘢𝘢𝘳𝘴𝘵𝘪 𝘷𝘪𝘴𝘪𝘪𝘥𝘪- 𝘫𝘢 𝘬𝘰𝘯𝘴𝘶𝘭𝘵𝘢𝘵𝘴𝘪𝘰𝘰𝘯𝘪𝘵𝘢𝘴𝘶, 𝘴𝘦𝘢𝘭𝘩𝘶𝘭𝘨𝘢𝘴 𝘴𝘶𝘶𝘩ü𝘨𝘪𝘦𝘦𝘯𝘪𝘵𝘰𝘪𝘮𝘪𝘯𝘨𝘶𝘥, 𝘢𝘮𝘣𝘶𝘭𝘢𝘵𝘰𝘰𝘳𝘴𝘦𝘥 𝘬𝘪𝘳𝘶𝘳𝘨𝘪𝘭𝘪𝘴𝘦𝘥 𝘩𝘢𝘮𝘣𝘢𝘳𝘢𝘷𝘪𝘵𝘦𝘦𝘯𝘶𝘴𝘦𝘥, 𝘫𝘶𝘶𝘳𝘦- 𝘫𝘢 𝘪𝘨𝘦𝘮𝘦𝘳𝘢𝘷𝘪 𝘯𝘪𝘯𝘨 𝘱𝘳𝘰𝘵𝘦𝘦𝘴𝘪𝘮𝘪𝘴𝘦, 𝘬𝘳𝘰𝘰𝘯𝘪𝘮𝘪𝘴𝘦 𝘫𝘢 𝘪𝘮𝘱𝘭𝘢𝘯𝘵𝘢𝘢𝘵𝘪𝘥𝘦𝘨𝘢 𝘴𝘦𝘰𝘵𝘶𝘥 𝘬𝘶𝘭𝘶𝘥.