Tööandjate panus Eesti meeste tervisesse

Tööandjate panus Eesti meeste tervisesse

13.11.2024

Tervise Arengu Instituudi (TAI) terviseuuringute ja -statistika kohaselt oli 2022. aastal Eesti meeste oodatav eluiga 73,6 aastat, millest tervena elatud aastaid oli 57,9. See tähendab, et paljudel meestel on terviseprobleeme juba enne pensioniiga, mis mõjutab oluliselt nende elukvaliteeti nii keskeas kui ka vanemas eas.

Viimastel aastatel on meeste tervis ja tervisekäitumine küll paranenud, kuid mitmed kroonilised tervisemured, sealhulgas alkoholi ja tubaka tarvitamine ning vaimse tervise häired, on endiselt kõrgel tasemel. Need probleemid koormavad tervishoiusüsteemi, ent varajane ennetus ja tööandja tervisekindlustus aitaksid vähendada koormust ning parandada ligipääsu ennetus- ja raviteenustele.

Meeste tervisekäitumine

2023. aastal avaldatud Sotsiaalministeeriumi tellitud ja Kantar Emori läbiviidud „Meeste nõustamis- ja tervishoiuteenuste kasutamise uuring“ näitas, et 57%-l meestest on arsti või tervishoiutöötaja poole pöördumisel takistuseks struktuursed barjäärid, nagu pikad järjekorrad, rahalised kulud, ajapuudus ja piiratud võimalused töölt eemal viibimiseks.

Esimese konsultatsioonini jõudmine sõltub oluliselt mehe teadlikkusest ja valmisolekust, millele võivad takistusi seada isiklikud ja keskkondlikud tegurid, näiteks vähene teadlikkus sümptomitest, ravivõimalustest või terviseteenustest. Samuti mõjutavad pöördumist teenusepakkuja poolsed tegurid, nagu teenuse geograafiline ja ajaline kättesaadavus.

Eesti meeste peamised terviseprobleemid

Rahvastiku tervise aastaraamat 2024 toob esile, et Eesti meeste seas on sagedased südame-veresoonkonnahaigused, vähk ja vaimse tervise probleemid. Paljud mehed ei osale regulaarsetes tervisekontrollides ega sõeluuringutes, see aga vähendab varajase avastamise võimalust ja suurendab raskete tüsistuste riski. Meeste seas on levinud suitsetamine ja alkoholi liigtarvitamine, samuti vaimse tervise probleemid, nagu stress ja depressioon. Tervise Arengu Instituut rõhutab, et psühholoogilise toe kättesaadavuse parandamine ja töökohtades ennetusprogrammide arendamine on olulised, et toetada meeste vaimset ja füüsilist tervist.

Kuigi tervislik toitumine ja piisav füüsiline aktiivsus on olulised ennetusmeetmed, pöörduvad paljud mehed arsti juurde alles haiguse süvenedes. Seepärast on regulaarne tervisekontroll eriti oluline, et jälgida riskitegureid, vähendada haiguskoormust ja parandada meeste elukvaliteeti.

Ennetustegevuse ja tööandja tervisekindlustuse tähtsus

Kuigi tervise edendamise programmid ja riiklikud ennetusmeetmed on parandanud terviseteadlikkust, on tervishoiusüsteem endiselt ülekoormatud ning tihti suunatud juba arenenud haiguste ravile. Tööandja tervisekindlustus võib siin mängida olulist rolli, pakkudes töötajatele varajast ligipääsu eriarstidele ja ennetusteenustele, mis aitavad terviseprobleeme varakult tuvastada ja ennetada.

Eesti suurim tööandja ravikindlustuse pakkuja on Confido Terviselahendus, millel on enam kui 26 500 kasutajat, kellest üle 36% on mehed. See tähendab, et ligikaudu 9500 mehel on oma tööandja toel võimalik saada vabatahtlikku ravikindlustust. Kindlustuse kasutamise aktiivsus näitab, et mehed külastavad arste ja spetsialiste keskmiselt 3,2 korda aastas, kasutades teenuseid nii eriarstide vastuvõttudeks, ennetavaks tervisekontrolliks kui ka vaimse tervise probleemide lahendamiseks.

Tööandja tervisekindlustus parandab meeste tervist, suurendab nende töövõimet ja tõstab  elukvaliteeti, vähendades riikliku meditsiinisüsteemi koormust. Selline lähenemine aitab muuta ennetus- ja raviteenused kättesaadavamaks, soodustades terviseprobleemide varajast lahendamist ja toetades töötajate terviklikku heaolu.

Allikad:
Rahvastiku tervise aastaraamat 2024
Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuring (TKU)
Eestimaalased elavad üha kauem tervena
Tervisestatistika ja terviseuuringute andmebaas
Meeste nõustamis- ja tervishoiuteenuste kasutamise uuring